KOVANA ANA ARI VERME

Ana Arı Nasıl Verilir?

Kovana ana arı nasıl verilr iyi bilmek lazım eğer kurallarına göre ana arıyı vermediğiniz de ana arıyı işçi arılar öldürecektir. Öncelikle ana arı vereceğimiz kovanda ana arının var olup olmadığını öğrenmeliyiz. Baktınız ana arı yok bunun yanı sıra günlük yumurta olup olmadığına emin olmalısınız. Günlük yumurta yoksa ana arıda olmayacaktır ama olurda günlük yumurta varsa ve ana arı o ara öldüyse muhtemelen işçi arılar bu günlük yumurtalardan ana arı memesi yapacaktır.

Ana arı olmayan arı kovanındaki işçi arılar pek isteksiz çalışırlar ve polen taşımazlar aynı zamanda arılar amaçsızca sola-sağa hareket edeceklerdir. Kovan kontrolü yaptığınızda ise kovan içerisinde uğultu sesi gelir. Eğer ana arı olsaydı o ses ince ve daha tiz olacaktır. Ana arısı olan kovan daha nitelikli çalışarak ve bacaklarında polen olarak gelecektir.

Kovana ana arıyı verirken önceki ana arının kokusunun gitmesi için gülsuyu ve arı birleştirme gibi kokulu ürünler ile kovan içerisi kokusunun değişmesini sağlamalıyız. Vermiş olduğunuz bu koku arı parfümü gibi ürünlerde olabilir ve vereceğiniz koku asla kimyasal olmamalıdır. Kafeste ana arı 3 veya 4 gün bekletildikten sonra bu süre sonunda ana arıyı vereceğimiz kovan kontrol edilmelidir. Kontol ederken, işçi arılar yeni ana arı memesi asmış mı diye bakarız. Eğer ana arı memesi asılmışsa bu ana arı memeleri bozulur veya başka bir yerde kullanılmak üzere alınabilir. Daha sonra yeni ana arının bulunduğu kafeste kekin olduğu bölümde olan telli kafes ağzı açılmalı ve kovan kapatılmalıdır. Arılar bu kafes içeresinde bulunan keki yiyerek ana arının çıkması sağlayacaklardır. Ortalama olarak 2-3 veya 4 gün sonra kovan tekrar açılıp kontrol edilmeli acaba kovandaki koloni yeni ana arıyı kabul etmiş mi, muhtemelen kabul ederler.