POLEN TUZAĞI

 Polen Tuzağı Ne İşe Yarar? 

Polen toplanacak arılıklarda veya yakınlarında tarımsal mücadele ve kalıntı yapabilecek ilaçlama yapılmamış olmalıdır. Polen, kolonilerden polen tuzağı adı verilen düzeneklerle alınır. Bal arılarının topladığı polenler, arı kovana girerken tuzaktan geçmesi sağlanarak hasat edilir. Kovana monte ediliş yerine ve yapısına göre çok değişik tipte polen tuzakları vardır. Tuzaklar, kovan içindeki ve dışındaki pislik ve kırıntıların polene bulaşmasını engelleyecek özellikte işçi arıların; bacak, kanat ve diğer organlarına zarar vermeyecek yapıda olmalıdır.

polen tuzağı nasıl çalışır: Polen tuzağı, kovana dışarıdan herhangi bir yük taşımayan bir işçi arının içerisinden kolayca geçebileceği büyüklükte gözenekleri bulunan bir ızgara levhadır. Levhanın göz çapı büyüklüğü polenin hasat edilmesinde önemlidir. Göz çapı büyüklüğü arı ırklarına göre değişmekle birlikte ortalama 5mm olmaktadır.

Polen hasat miktarı; koloninin tarlacı arıları, yaş dağılımı, tuzak tipi, iklim, bitki tür ve çeşit zenginliği gibi birçok etkenlere bağlı olmakla beraber, kovandan günlük ortalama 50-300g arasında değişen miktarlarda polen hasat edilebilmektedir.