PROPOLİS

 

 Propolis, en basit anlatımla arıların ürettiği doğal bir madde aslında.

Kovan hazırlanırken kovanın yalıtımı için bu maddeyi kullanan arılar, kovanın iç kısmının da temiz kalmasını yine propolis sayesinde sağlıyor, kovanı dışarıdan gelecek zararlı madde ve mikroorganizmalara karşı bu şekilde koruyorlar.

Sık sık arı poleniyle karıştırılsa da aslında arı poleninden oldukça farklı bir madde olan propolisin rengi de arının faydalandığı bitkiye göre farklılık gösterebiliyor ama genel olarak kahverengi tonlarında oluyor.

Peki, propolisin içinde neler bulunuyor? Propolis B1, B2, C ve E vitamini bakımından oldukça zengin bir madde olmakla kalmıyor, aynı zamanda demir, kalsiyum, magnezyum, çinko v

 • Propolis, içindeki vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemimize ilaç gibi geliyor ve kuvvetlendiriyor.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için de grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücuda hem bağışıklık kazandırıp hem de, oluşmuş hastalıkların iyileşme sürecini kat ve kat hızlandırıyor.
 • Diş eti iltihaplanmalarında, ağız içinde çıkan yaralarda hızlı bir iyileştirici etki yaratıyor.
 • Propolis, sadece diş eti iltihaplanmalarında değil, vücutta oluşan iltihaplı hastalıkların birçoğunda olumlu etkilerde bulunuyor. Bu sayede ülser, mide iltihaplanması gibi rahatsızlıkların da üstesinden gelmenize yardımcı oluyor.
 • Hücreleri yenileme sürecini hızlandırması nedeniyle yaraların hızlıca kapanmasına yardım ediyor.
 • Tıpkı kovanı koruduğu gibi vücudu da koruyarak bakteri ve mantar nedeniyle oluşabilecek hastalıklara yakalanma riskini en aza indiriyor.
 • Ağız kenarları başta olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde oluşabilen uçukları tedavi edici nitelik taşıyor.
 • Güçlü antioksidan özelliği sayesinde cilt sağlığına iyi geliyor, şampuana katılarak değerlendirildiğinde saç derisinin de sağlıklı olmasını sağlıyor.
 • Kulakta oluşan ağrı ve iltihaplanmaları iyileştirici etkilerde bulunuyor.
 • Son ve en önem verilen faydasıysa, propolis kansere yakalanma riskini azaltarak, C vitamini başta olmak üzere içindeki birçok yararlı bileşen sayesinde oluşmuş olan kanserli hücrelerin de büyüyüp çoğalmasını engelliyor.
 • Propolis nedir ne değildir, faydaları nelerdir uzun uzun öğrendiğimize göre sıra geldi nereden alıp nasıl kullanacağınızı öğrenmeye.

  Propolisi güvendiğiniz aktarlardan bulabilirsiniz. Kendisi, piyasada genelde iki şekilde bulunuyor, biri gördüğünüz küçük kahverengi parçalar şeklinde olan katı hali, diğeri de damla şeklinde olan sıvı hali.

  Genel olarak damla şeklinde olanlar tercih ediliyor. Çünkü propolis suda çözünen bir madde değil. Bu yüzden sıvı içinde çözünmüş halini almak, etkilerini görebilmeniz açısından daha önemli.

  Nasıl kullanacağınıza gelirsek, diş eti ya da boğaz iltihaplanması gibi durumlardan şikayetçiyseniz propolis ile gargara yapabilirsiniz.

  Eğer diğer faydalarından yararlanmak için tüketecekseniz bir çay bardağı kadar çayın içine 15 damlayı geçmeyecek şekilde ekleyerek içebilirsiniz.

  Olur da katı propolis alırsanız onu da yine rendeleyip toz haline getirerek içeceklerinize ekleyebilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi damla şeklinde olanları kullanmanız daha iyi olacaktır.