OĞUL ÇEKME YÖNTEMLERİ

arıcılıkta en çok merak edilen şeylerden biride oğul çekme yöntemleridir. Bunlar, metal teneke gibi ses çıkaran şeyler çalmak, iki taşı birbirine vurmak veya arılar toprak atmak gibi yöntemler vardır fakat bazı arıcılarımız bu durumların yanlış olduğu savunanlar olduğu gibi doğru olduğunu savunanlarda vardır. Bunların en güzeli ise yakınınızda su varsa ya da arılığınında su bulundurun çıkan arı oğulun üsten serperseniz arı oğulu yağmur yağdığını zannedip bir yere konacaktır. Daha sonra bütün arı oğulları bu sayde konmasını sağlayarak oğul yakalama yapabilirsiniz.

Yeni çıkan arı oğulları arılığın etrafında konacağı herhangi bir şey bulamazsa direk uçup gidebilirler o yüzden bir arıcı olarak arılığınızın etrafına ve içine ağaçlar dikerek veya ağaç dalları koyarak oğulların kaçmamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca oğulların yüksek ağaçlara konmasını önlemek yada istediğiniz bir yere konmasını sağlamak için oğul otu denilen melisa yada internette veya arcılık malzemeleri satan bir dükkandan satılan arı parfümleri, spreyleri yada kremleri temin edinebilirsiniz.

buarada işnizi kolaylaştırmak istiyorsanız oğul çekme esansını aldıktan sonra arı kovanlarına yakın bir yerdeki ağaç dalına veya istediğiniz bir yere sıkıp oraya arıların oğula gitmesini sağlayabilirsiniz ve sizlere söylemeyii unuttuğum birşey daha var bu işlemi sabah 09:00 ila 15:00 arasında gerçekleştirmeniz lazımdır çünkü arılar oğua bu saatlerde çıkarlar ve konduklarından sonra bir damacananın altını kesip veya bir kap yardımı ile arıları bu kabın içine düşürerek kovanınıza aktarabilirsiniz.

OĞULUN ÇIKTIĞI FOTOĞRAFLARI GÖSTERECEĞİM