ARI KUŞU İLE MÜCADELE

 

Arı Kuşları İle Mücadele Nasıl Olur?

Bütün arıcılarımızın da bildiği gibi arı kuşları arı kovanlarının etrafında dolaşarak bal arılarını yemektedirler. Göç mevsimi geldiğinde bu kuşlar aşırı bir şekilde arıları rahatsız etmektedir. Arı kuşu ve arı kuşları ile nasıl mücadele edebiliriz onunla ilgili sizlere yardımcı olmaya  çalışacağız.

Peki Arı Kuşu İle Mücadele Nasıl Yapabiliriz? 

Arı kuşlarının en büyük düşmanı tabi ki besleyip, evcilleştirebilirseniz atmaca kuşudur. Devlet arıcılara atmaca taşıma izni verildiğini biliyoruz ama yine de araştırıp ona göre hareket etmenizde fayda var. Yada atmaca, doğan ve şahin vb. hayvanların sesini arılığın bir yerinden ses kaydını koyarak uzaklaştırabilirsiniz. Ayrıca en güzeli ve temiz olanı yabani kuşların seslerini çıkarmaktadır. Silah atarak boşuna korkutmayın genel olarak tüfek sesinden korkmamaktadır. Büyük varillerin içini boşalttıktan sonra odun ile arada vurarak çıkarmış olduğunuz sesten de korkmaktadırlar. Yabani kuşların maketlerini arılığın çevresine koyarak bu kuşları korkutabilirsiniz. Yabani kuş maketlerini internetten veya av malzemeleri satan yerlerden bulabilirsiniz.

Ayrıca; arı kuşlarına zarar vererek, onları yok ederek arılarımızı koruma içgüdüsü zaten başarızlıkla sonuçlanır. Çünkü öldürmekle bitmezler. Arıların gerçek düşmanları biziz bu kuş binlerce yıllardan beri var arılarında neslini tüketmedi ama biz başta varroa ve diğer arı hastalıklarını tüm dünyaya yayarak binlerce koloniyi tükettik ve ayrıca  şuanda da küçük kovan böceği ve tarım ilaçları yüzünden halen yılda binlerce arı kolonisini biz yok ediyoruz, şimdi söyleyin arının düşmanı bu kuş mu yoksa biz miyiz?

Arı kuşlarının göçmen kuşu olduğunu unutmayın. Belli bir zaman sonra arılığı terk edeceklerdir. Yine arı kuşlarını öldürmeden bildiğiniz bir yöntem var ise biz arıcılar ile paylaşmanız büyük bir katkı sağlayacaktır. Aşağıda bulunan yorumlar kısmına düşüncelerinizi yazabilirsiniz.